Dijital Diş Kliniği
Implant Tedavisi

Implant

Dental implant kabaca, insan vücudunun kendi parçasıymış gibi kabul ettiği titanyumdan yapılmış bir vidadır. Tekli veya çoklu diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için yapay bir kök gibi çene kemiğine yerleştirilir ve diş kökünün görevini üstlenir. Üzerine yerleştirilen ek parçalarla planlanan protezin ağıza adaptasyonu temin edilir. Bu vidaların üzerine yerleştirilen kuron, köprü gibi hastaya uygun diş protezleri ile eksik dişlerin yeri doldurulur.

Implant tedavi süreci nasıldır?

İmplant tedavisi, cerrahi ve protez olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Eğer yeterli kemik seviyesi varsa, lokal anestezi altında cerrahi işlem diş etinin hazırlanması ile başlar. İmplant cerrahisi lokal anestezi altında uygulanarak implant sayısına göre değişen sürelerde yapılabilir. Cerrahi tamamen ağrısız gerçekleştirilir.

Operasyon sonrasında 1 hafta içind yara bölgesi tamamen iyileşir. İmplantın kemik içindeki iyileşmesi için genelde 6-8 hafta beklenir. Operasyon sonrası şiddetli ağrı beklenmez

Diş implantı nasıl uygulanır?

3 boyutlu radyografik görüntüler ile mevcut kemiğin implant için uygunluğu değerlendirilir. Bu radyografi üzerinden milimetrik ölçümler yapılarak hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilir. Ön planlama gerçekleştikten lokal anestezi altında işlem aşamasına geçilir. Çene kemiğinde implantlar için yuvalar açılır ve bu yuvalara implantlar yerleştirildikten sonra dikiş atılarak işlem sonlandırılır. Operasyondan ortalama 1 hafta sonra dikişler alınır ve kontrol muayenesi yapılır.

Dental implant Uyum Süreci Nasıldır? Ne Kadar Zamanda Dişler Tamamlanır?

İmplant tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Bazı vakalarda all on four implant uygulamasıyla aynı gün protez aşamasına geçilebildiği gibi bazı hastalarda da ek cerrahi işlemler sebebiyle uyum süreci yaşanabilir. Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen ya da zirkonyum kaplamalar yapılır. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

İmplant Uygulamasının Yararları Nelerdir?

İmplant diş tedavisi ile yeterli sayıda destek dişi bulunmadığı için hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalara sabit protezler uygulanır. Komşu dişler kesilerek köprü uygulaması ile karşılaştırıldığında; implant tedavisi ile komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan ağız içinde bulunan eksik diş tamamlanabilir. Hareketli protez kullanan ama kemik yetersizliğinden dolayı protezi tutmayan hastalarda implant yerleştirilip proteze bağlanarak implant tutuculuğu artırıla bilinir. Dental implant; günümüzde diş eksikliklerinde kullanılan tedavi yöntemidir.

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi, uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterebilir. Ortalama implant başı 10 dakika gibi bir sürede cerrahlar tarafından yerleştirilir.

Dental implantların İnsan Vücuduna Zarar Verme İhtimali Var Mıdır?

Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna uyumlu olan titanyum, herhangi bir alerji risk ve toksik barındırmayan metaldir.

Dental İmplantlar Uzun Ömürlü müdür?

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Standart ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

Top
Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM