Dijital Diş Kliniği
Diş Beyazlatma

1- Diş beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma dişlerin beyazlaşmasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını beyazlatma jelleri yardımıyla sağlayan ve diş hekimliğinde estetik amaçlı olarak sıklıkla uygulanan bir işlemdir.

2- Diş beyazlatma nasıl uygulanır?

Öncelikle diş hekiminiz, dişlerinizdeki kalıntıları ve tartarları gidermek için önce dişlerinizi temizler. Diş etlerinizi beyazlatıcı maddeden korumak için diş hekiminiz etlerinize lastik bir kalkan veya jel yerleştirir.

Diş etlerine karşı koruma sağlandığında diş hekiminiz beyazlatma bileşimini diş yüzeyinize uygular. Ardından bu kimyasal lazer ışığıyla aktif hale gelecektir. Bu işlem iki kez daha lazer ışık uygulaması altında yapılır. Diş beyazlatma işlemi ağrısız ve anesteziye gerek olmayan kolay bir prosedürdür.

3- Diş beyazlatma kimlere uygulanabilir?

Çay, kahve, tütün ve renkli içeceklerin kullanımına bağlı olarak diş yüzeyinin  renklenmesi sonucu diş renginden memnun olmayan kişilere uygulanabilen bir prosedürdür.

4- Diş beyazlatma tipleri nelerdir?

Diş beyazlatmanın çeşitletri tipleri bulunmaktadır.

1- Ofis tipi beyazlatma: Klinik ortamında diş hekimi tarafından uygulanan beyazlatma yöntemidir.

2- Ev tipi beyazlatma: Kişiye özel olarak hazırlanan beyazlatma plağı ile kişinin evde uyguladığı beyazlatma tipidir.

3- Kombine tip beyazlatma: Klinikte hekim tarafından diş beyazlatma prosedürü uygulandıktan sonra kişinin evde beyazlatma plağı ile devam ettiği beyazlatma tipidir.

4- Tek diş beyazlatma: Kanal tedavisi gören dişlerde uygulanan beyazlatma tipidir.

5- Zoom beyazlatma: Klinik ortamında mavi led ışık kullanılarak gerçekleştirilen beyazlatma tipidir.

5- Zoom diş beyazlatma nasıl uygulanır?

Klinik ortamında mavi led ışık kullanılarak gerçekleştirilen beyazlatma tipidir. Kişiye 15 er dakikalık 3 set halinde toplamda 45 dakikalık beyazlatma seansı uygulanır

6- Beyazlatma işleminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

Diğer beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi biyolojik beyazlatmada da işlem sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve, şarap gibi renkli; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.

7- Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Klinikte uygulanan beyazlatma işleminde 15 er dakikalık 3 set şeklinde uygulama yapılır. Toplamda 45 dakidalık bir sürede işlem tamamlanmış olur.

8- Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola vb.) ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Top
Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM