Dijital Diş Kliniği
Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı, hastanın gülüşünde rol oynayan diş, dudak ve diş eti elemanların kişiye özel uyumlanmasına denir. Gülüş tasarımı yapılırken hastanın cinsiyeti, yüz yapısı, mimikleri ve karakteri de tasarımda önemli parametrelerdir. Gülüş tasarımı dünyada “hollywood smile” olarak da bilinir.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri/işlemleri içerir?

Estetik gülüş tasarımı, dişlerin şeklini, yüzey yapısını ve rengini değiştirmek için uygulanan diş tedavileridir. Lamina porselen, tam seramik porselen gibi kaplama tedavilerini ve lazerle beyazlatma tedavisini içerdiği gibi pembe estetiği sağlamak için dişeti seviyelendirmeleri işlemlerini de içerir. Bazen bu işlemlerden sadece birisi yeterli olabilecek iken, bazı vakalarda bu tedavilerin kombinasyonları gerekir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımları dijital olarak yapılır.

Hastanın ilk muayenesinde;

3D ağız içi tarayıcısıyla dişlerinin dijital ölçüsü alınır.

Fotoğraf stüdyosunda uygun açılarda fotoğraflar çekilir.

Hastaya diş kütüphanesinden ve daha önce yapılan vakalardan örnekler gösterilerek kendisine uygun tasarıma karar verilir.

3Shape ağız içi tarayıcısı ile dijital gülüş tasarımı yapılır ve hedeflenen gülüş tasarımının tedavisi bitince nasıl bir görünüm olacağı hastaya sunulur.

Hastanın ikinci randevusunda;

Dişler ve dişetlerindeki gerekli işlemler yapılır.

3D ağız içi tarayıcısıyla dişlerinin dijital ölçüsü alınır.

Hastaya geçici dişleri uygulanır.

Hastanın son randevusunda;

Kişiye özel üretilmiş kaplamalar prova edilir.

Hastayla hemfikir olunduysa porselenler yapıştırılarak tedavi sonuçlandırılır.

Tedavinin sonlanmasının ardından; 1. Hafta, 1. ay, 3. Ay ve sonrasında düzenli 6 ayda 1 diş hekimi kontrolleri ile hastanın estetiği ve diş sağlığı takip edilir.

Dijital gülüş tasarımı kaç seans sürer?

Tasarımın yapılıp size ağız içinde gösterilmesi ortalama 2 seans sürer. İlk seansta kayıtlarınız alınır, ikinci seansta ise “Mock Up” adını verdiğimiz uygulama ile bu tasarım ağız içinde size gösterilir. Tasarım sonucunda belirlenen yöntemlere göre tedavilere başlanır. Bundan sonraki seanslar dişlerinizin durumuna ve yapılacak işleme göre değişsede çoğunlukla 3 seansta sonuca ulaşılabilmektedir.

Dijital gülüş tasarımın hazırlanması kaç gün sürer?

Dijital gülüş tasarımı 3 ila 5 gün içinde hazırlanır. Bu süreçte, ilk randevuda kaydedilen veriler hekim tarafından dijital ortamda değerlendirilir ve öngörülen gülüş dizayn edilir. Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken vizajizm (visagism) konseptine uygun olarak kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması esastır.

Alınan ölçüler üzerinde dijital tasarım modele dönüştürülerek modelin test edilmesi ve hastaya sunulması için ikinci randevu verilir.

Top
Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM